Репертоар

Events Calendar

Син - РУТА
Петок, 06 Октомври 2023, 20:00

 

РУТА за веб

 Автор: Флориан Зелер

Режија : Дино Мустафиќ

 

Информации и продажба на билети: 076/434343

Драматург: Ведран Фајковиќ

Сценограф и костимограф: Адиса Ватреш Селимовиќ

Композитор: Ирена Поповиќ

Асистент композитор: Никола Драговиќ

Продуцент: Сенан Алихоџиќ

Асистент на продукција: Скендер Башиќ

 

Улоги: 

Адмир Гламочак, Давор Голубовиќ, Сабина Бамбур, Џана Пињо, Амар Селимовиќ

 

Петмина актери од Камерниот театар 55  раскажуваат приказна за семејството, за депресивниот тинејџер, растргнат меѓу разведените родители, раскажуваат приказна за луѓето кои не прават ништо друго освен што се обидуваат да ги најдат вистинските зборови.

Добрата претстава, верувам, е претставата по која имате потреба да разговарате, да поставувате прашања, да анализирате и да дискутирате. По оние претстави што се извонредни може и долго да се молчи, да се седи во тишина, исто како по молитва, медитација или голема загуба. „Син“ е токму такво парче уметност, кое нѐ повикува на долга тишина и  молк, но и на простување, смеа и плач. Дино Мустафиќ е режисер кој знае дека театарот е простор (и време) во кое имате можност, и привилегија, да се ставите во туѓата кожа, да прифатите туѓите искуства да станат ваши. Простор за емпатија. Простор во кој човечките емоции се секогаш поважни од фабулата или самиот след на дејства и изговарање на репликите. Раскажувањето на приказната, и покрај оган, како и она покрај поспаното дете, се чини магично, а токму таква магија создава актерскиот ансамбл на Камерниот театар 55, во претставата „Син“.  Гледањето на претставата, исто како и кога се чита книга, ни овозможува да бидеме јунаци, во туѓите  чевли да осетиме радост, болка, љубов, страдање, страв, тага, осаменост... А оваа претстава ни дава прилика да бидеме, по сопствена желба и одлука, синови, татковци и(ли) мајки.

Алмир Имширевиќ
Октомври
П В С Ч П С Н
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5

Огласи