„Скоро секој автор би рекол дека го претпочита театарот, или подобро речено, тој магичен сценски круг во кои се случуваат сите сценски промени, случки и настани, круг кој честопати е наречен „сценски ринг што живот значи“, круг како централно жариште и магично поле кое ги обединува и публиката и целиот задкулисен живот во театарот.“ - Мето Јовановски
dramski on mobile

       
Катерина Коцевска

 


Катерина Коцевска, родена 11 04 1959 во Скопје. Дипломирала на Факултет за драмски уметности во Скопје во 1982 година во класата по глума кај профессор Вукан Диневски. Од 1983 година е член на ансамблот на Драмски театар Скопје. Од тогаш остварува брпјни главни и споредни улоги во претстави на Драмскиот театар, но и во другите театарски институции во Македонија. Како актер игра и во филмски ТВ и Радио проекти.

Поважни театарски улоги:

Еригон, од Јордан Плевнеш, р. Љубиша Георгиевски, 1982
Хај фај од Горан Стефановски, р. Љ. Георгиевски
Карамазови од Душан ЈовановиЌ, р. Паоло Маѓели
Р..
Салома,
Тетовирани души,
Mалата сирена,
Закопаното дете,
Смртта на Дантон,
Стапица,
Собирен центар,
Медеја,
Ало будење,

Чија си,
Не сега драга,
 Питачка опера
 Нашиот непрежален од 2007 година, освен како актер се појавува и како автор на текстот, под псевдоним.

Награди:

Награда на ССММ, за улогата на Мира
Награда „Војдан Чернодрински“ за најдобра актерка
Награда на фестивалот на Југословенскиот театар Сараево, за најдобра млада актерка во Југославија.

ТВ и Радио улоги:

Записник, тв драма, а потоа серија
Хераклеа по вторпат, ТВ филм
Исчекување, ТВ филм

Звездите на 42,ТВ филм
Дивеч за одстрел,ТВ филм
Обични луѓе, ТВ серија
Хихирику, Радио серија

Филмски улоги:

П, Филм
Пред дождот, Филм, режија Милчо Манчевски
Викенд на мртовци, Филм режија Коле Ангеловски
Вријеме ратника, режија Дејан Шорак
Самоуништување, режија на Ербил Алтанај
Вета, режија Теона Митевска

 

2017 - Уметнички директор на МТФ „Војдан Чернодрински“

  
Назад  
 


    Пребарување
         
  ЧПП

 

Најава
 
   
Корисник
Лозинка
    
Нов корисник  
Ја заборавивте лозинката?
   
         
Анкета
 
  Дали ви се допаѓа новиот дизајн на сајтот на Драмски Театар Скопје
   
    Да
    Не
   
         
 
Драмски Театар
         
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 Powered by Net Consulting & Solution
Copyright © Dramski Teatar Skopje, 2008
 
users online
Android BlackBary Ios