„Скоро секој автор би рекол дека го претпочита театарот, или подобро речено, тој магичен сценски круг во кои се случуваат сите сценски промени, случки и настани, круг кој честопати е наречен „сценски ринг што живот значи“, круг како централно жариште и магично поле кое ги обединува и публиката и целиот задкулисен живот во театарот.“ - Мето Јовановски
dramski on mobile

 
 
Наслов на претставата   Дедо Мраз во розово
Автор:   Викторија Рангелова
Режија:  
Сценографија:  
Костимографија:  
Музика:  
Улоги:   Соња СтамболџиоскаИгор ГеоргиевСања АрсовскаМаја Вељковиќ - ПановскаКалина Наумовска
КГ:  
Инспициент:  
Суфлер:  
     
   

Си било еднаш, едно многу убаво, но многу размазено и безобразно девојче. Толку себично, што секоја година посакувало се' повеќе и повеќе подароци од Дедо Мраз. Една година, толку многу се полакомила, па од Дедо Мраз ги побарала сите подароци и сите желби на сите деца на светот. Дедо Мраз, многу налутен од нејзината дрскост, решил за казна никогаш повеќе да не и' донесе ниту еден подарок.

Девојчето, од голема злоба и себичност, кога пораснало станало лоша волшебничка по име Лошка. Секоја година смислувала некаков злобен план што ќе му попречи на Дедо Мраз во делењето на подароците. Заедно со Шапшал, нејзиниот добродушен, но наивен и лесноумен помошник, една година му ја скрија санката, друга му ги смрзнаа чизмите, трета, пак, му ставија рицинус во млекото и и и...

Но, Дедо Мраз и итрата помошничка Шапшалка, секогаш успеваа да го надмудрат. Оваа година, Лошка го смисли најстрашниот план за одмазда.

 

 
Назад   Галерија
     
 


    Пребарување
         
  ЧПП

 

Најава
 
   
Корисник
Лозинка
    
Нов корисник  
Ја заборавивте лозинката?
   
         
Анкета
 
  Дали ви се допаѓа новиот дизајн на сајтот на Драмски Театар Скопје
   
    Да
    Не
   
         
 
Драмски Театар
         
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 Powered by Net Consulting & Solution
Copyright © Dramski Teatar Skopje, 2008
 
users online
Android BlackBary Ios