"The stage is not merely the meeting place of all the arts, but is also the return of art to life." - Oscar Wilde
dramski on mobile

 
Известување за гостување во Словенија со претставата ЖДРЕЛО
(31 мар 2015)

 


Известување за гостување во Словенија со претставата ЖДРЕЛОН.У. Драмски театар – Скопје, со својата претстава ЖДРЕЛО од Жанина Мирчевска, а во режија 
на Зоја Бузалковска, ќе гостува на Неделата на Словенската драма во Крањ, Р.Словенија.
Претставата ЖДРЕЛО ќе биде прикажана на 3 април /петок/, со почеток во 20.00 часот, во 
ПРЕШЕРНОВО ГЛЕДАЛИШЧЕ КРАЊ во Крањ, Република Словенија.
Актерската екипа на претставата ‘ЖДРЕЛО‘ ја сочинуваат: Рубенс Муратовски, Лилјана 
Велјанова, Диме Илиев , Таци Илиева Вељиќ, Филип Трајковиќ, Димитрија Доксевски, Соња 
Стамболџиоска, Александар Степанулески, Ивана Павлаковиќ. 
 
 
Наслов на претставата   Супернова
Автор:   Инспирирано од Lori Anderson
Режија:   Златко Славенски
Сценографија:   Златко Славенски и Тихомир Спировски
Костимографија:   Тихомир Спировски
Музика:   Златко Славенски
Улоги:   Рубенс МуратовскиБилјана Драгичевиќ - ПројковскаЗоран ЉутковРоберт ВељановскиБранко ЃорчевРоберт ВељановскиБранко ЃорчевБранко ЃорчевИгор Стојчевски
КГ:   Даниела Стојановска
Инспициент:   Жарко Намичев
Суфлер:   Даница Илиева
Осветител:   Киро Ставревски
Тонмајстор:   Димитар Илиоски
Дизајн и продукција на видео материјал:   Милчо Узунов (3D Project Studio)
     
   
Кога голема, огромна ѕвезда, умира - таа тоа го прави со огромна експлозија. Супернова. Тоа е најголемата експлозија што вселената ја знае, испуштајќи најсилна светлина што вселената ја знае. Ѕвездата е умрена - а светлината што ја испуштила останува присутна -останува да патува бесконечно долго, во бесконечната вселена. Ја нарекуваат "втор почеток" - второ раѓање, бидејќи во таа експлозија на суперновата се испуштаат главните хемиски, физички и секакви останати елементи, од кои единствено е возможно да се создаде  повторно нешто, да се создаде живот на некоја планета. Тоа е уметност. Тоа е живот. Воскресение.
     
Назад   Галерија
     
 
 


    Пребарување
         
  ЧПП

 

Најава
 
   
Корисник
Лозинка
    
Нов корисник  
Ја заборавивте лозинката?
   
         
Анкета
 
  Дали ви се допаѓа новиот дизајн на сајтот на Драмски Театар Скопје
   
    Да
    Не
   
         
 
Драмски Театар
         
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 Powered by Net Consulting & Solution
Copyright © Dramski Teatar Skopje, 2008
 
users online
Android BlackBary Ios