"The stage is not merely the meeting place of all the arts, but is also the return of art to life." - Oscar Wilde
dramski on mobile

 
2016:    февруари | март | април | јуни | август | септември |
2015:    јануари | февруари | март | април | мај | јуни | октомври | ноември |
2014:    јануари | февруари | март | април | мај | јуни | август | септември | октомври | декември |
2013:    февруари | март | април | јуни | септември | ноември | декември |
2012:    февруари | март | април | септември | октомври | ноември | декември |
2011:    јануари | март | април | мај | јуни | август | септември | октомври | ноември | декември |
2010:    јануари | февруари | април | мај | јуни | јули | октомври | ноември | декември |
2009:    јануари | февруари | март | април | мај | јуни | јули | август | септември | октомври | ноември | декември |
2008:    март | април | мај | јуни | јули | септември | октомври | ноември |
2007:    февруари | мај |
2006:    јануари | јуни | ноември | декември |
2005:    март | април | јули | октомври |
2004:    јануари | април | јуни | ноември | декември |
2003:    март |
 
 ШЕСТ ЖЕНА ЈЕДНА ПРИЧА - Сенка Петровић
(29 сеп 2009)

Драмски театар Скопје је са премијером 02.07.2009. представе „Маркиза“ завршио једну од најбољих сезона које сам видела у претходној години на територији Балкана. Управа је имала добру интуицију и поверила је Звезди Ангеловској режију „Маркизе“. Одмах при изласку из сале после премијере чуле су се утисци и критике публике али најинтересантнији је био коментар: ово је врло женствена представа. Други су хвалили глумице трећи костиме, четрвти избор музике. Битно је да су сви користили реч "представа" зато што и јесте направљена једна комплексна, истинита представа - позоришни чин са свим карактеристикама које мора (а не да се подразумева) да поседује.
Симнете ја новоста  |  Прочитај повеќе
 
 Учество на Драмски театар на фестивалот „Денови на комедија“ - Куманово
(18 сеп 2009)
Во рамките на фестивалот „Денови на комедија“ - Куманово, на 2 Октомври,  2009 год., НУ Драмски театар - Скопје ќе настапи со претставата „Кинегонда во Карлаленд“ од Венко Андоновски, во режија на Сашо Миленковски.

Симнете ја новоста  |  Прочитај повеќе
 
 Жена-жртва на тронот на „Ристо Шишков“
(15 сеп 2009)


Актерката на Драмски театар, Ирена Ристиќ е добитник на наградата за најуспешно актерско остварување на 17-от меѓународен фестивал на камерен театар „Ристо Шишков“, кој заврши завчеравечер во Струмица.

Меѓународното фестивалско жири, со кое претседаваше минатогодишниот лауреат Мето Јовановски, ова највисоко признание на Ирена Ристиќ, во конкуренција на над 70 актери од земјава и од странство, и го додели за улогата на Дора во претставата „Жената како воено поле“ во режија на гостинот од Бугарија, Владлен Александров, а во продукција на Драмски театар.
Наградата се состои од златен медалјон со ликот на Ристо Шишков и 1.500 евра во денарска противвредност.


Симнете ја новоста  |  Прочитај повеќе
 
 Ирена Ристиќ најдобар актер на фестивалот „Ристо Шишков“
(15 сеп 2009)

За единствената награда за најдобро актерско остварување годинава беа номинирани пет актери

СТРУМИЦА - Единствената награда за најдобро актерско остварување на 17. издание на Фестивалот на камерен театар „Ристо Шишков“ заврши во рацете на Ирена Ристиќ, актерка во Драмски театар во Скопје. Наградата Ристиќ ја доби за улогата на Дора во претставата „Жената како воено поле“ од Матеј Висниек, а во режија на Владлен Александров. Во образложението на жири-комисијата стои дека Ирена Ристиќ во текот на целата претстава од почеток до крај со својот раскошен актерски талент со својата сценска експресија им го долови тој современ крик и бол преточен во креативен возвишен сценски и театарски чин, лик кој плени и воодушевува. Наградата што ја доби Ристиќ се состои од златен медалјон со ликот на Шишков и паричен износ од 1.500 евра.


Симнете ја новоста  |  Прочитај повеќе
 
 Премиера на монодрама на Петар Темелковски
(14 сеп 2009)

Вечерва во 20 ч. во Драмски театар, премиерно ќе се одигра новиот авторски проект на Петар Темелковски - монодрамата "Деца на Сонцето". По скоро 100-те изведби за една година на претходната негова претстава "Филип Втори", Драмски театар и Агенцијата за млади и спорт го најавија новиот проект на Темелковски како продолжување на повеќе од успешната соработка досега.


Симнете ја новоста  |  Прочитај повеќе
 
 Настап на Драмски театар на Фестивалот „Ристо Шишков“
(04 сеп 2009)
Во рамките на Меѓународниот фестивал за камерен театар „Ристо Шишков“  - Струмица, на 10 Септември НУ Драмски театар - Скопје ќе настапи со претставата „Жената како воено поле“ од Матеј Висниек, во режија на Владлен Александров, со брилијантните Билјана Драгичевиќ - Пројковска и Ирена Ристиќ. Претставата ќе се изведе во Домот на Култура - Струмица, со почеток во 20 часот.

Симнете ја новоста  |  Прочитај повеќе
 
 Драмски театар ја започува сезоната!
(03 сеп 2009)
Со 12 претстави во рамките на „Културно лето - Карпош 2009“ и 14-то Културно Биенале на млади уметници од Европа и Медитеранот, во Драмски започнува сезоната која нуди богат и интересен репертоар од сите жанрови. Од 2 до 13 Септември, секојдневно ќе се одржуваат претстави и настани кои се во рамките на овие манифестации, а меѓу нив, како веќе најавени се и гостувањата на Театар „Славија“ од Белград, Србија, кој на 12 Септември гостува со претставата „Власт“ од Нушиќ, и Кралскиот театар Зетски Дом - Цетиње, Црна Гора кој на 13 Септември гостува со претставата „Суза“.
Веќе на 14 Септември, со почеток во 20.00 часот, најавена е премиера на претставата „Децата на сонцето“ од Петар Темелковки во ко-продукција на НУ Драмски театар - Скопје. 

Симнете ја новоста  |  Прочитај повеќе
 
 
 


    Пребарување
         
  ЧПП

 

Најава
 
   
Корисник
Лозинка
    
Нов корисник  
Ја заборавивте лозинката?
   
         
Анкета
 
  Дали ви се допаѓа новиот дизајн на сајтот на Драмски Театар Скопје
   
    Да
    Не
   
         
 
Драмски Театар
         
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 Powered by Net Consulting & Solution
Copyright © Dramski Teatar Skopje, 2008
 
users online
Android BlackBary Ios