“The theater is so endlessly fascinating because it's so accidental. It's so much like life.”- Arthur Miller
dramski on mobile

 
2016:    февруари | март | април | јуни | август | септември |
2015:    јануари | февруари | март | април | мај | јуни | октомври | ноември |
2014:    јануари | февруари | март | април | мај | јуни | август | септември | октомври | декември |
2013:    февруари | март | април | јуни | септември | ноември | декември |
2012:    февруари | март | април | септември | октомври | ноември | декември |
2011:    јануари | март | април | мај | јуни | август | септември | октомври | ноември | декември |
2010:    јануари | февруари | април | мај | јуни | јули | октомври | ноември | декември |
2009:    јануари | февруари | март | април | мај | јуни | јули | август | септември | октомври | ноември | декември |
2008:    март | април | мај | јуни | јули | септември | октомври | ноември |
2007:    февруари | мај |
2006:    јануари | јуни | ноември | декември |
2005:    март | април | јули | октомври |
2004:    јануари | април | јуни | ноември | декември |
2003:    март |
 
 ДРАМСКИ БЛЕСНА НА ФЕСТИВАЛОТ "МАРУЛИЌЕВИ ДЕНОВИ"
(29 апр 2008)
ДРАМСКИ БЛЕСНА НА ФЕСТИВАЛОТ "МАРУЛИЌЕВИ ДЕНОВИ"
Мето Јовановски и "Комшилук наопаку" наградени во Сплит

Весниците во Хрватска нашите актери ги најавија како исклучително талентирани, со способност да направат неверојатен обрт од гротескни комедии до антички трагедии со само една реченица на сцена, а публиката по завчерашната изведба буквално...

Симнете ја новоста  |  Прочитај повеќе
 
 Драмски театар ја крена на нозе сплитската публика
(29 апр 2008)

Мето Јовановски - лауреат на хрватскиот фестивал за театар


Актерот Мето Јовановски ја освои наградата за најдобра машка улога за претставата „Комшилак наопаку“ на скопскиот Драмски театар од Скопје, на хрватскиот национален фестивал за театар - Марулиќеви денови во Сплит.Нашиот врвен актер ги остави без зборови и публиката и жирито со улогата на Момо во претставата што лани ја режираше хрватката Нени Делместре.


Симнете ја новоста  |  Прочитај повеќе
 
 Настап на Драмски Театар на Меѓународниот фестивал „Маруличеви денови“
(27 апр 2008)


НУ Драмскиот театар Скопје на 27 април ќе настапи на меѓународниот фестивал „Маруличеви денови“ во Сплит, Хрватска со претставата „Комшилук наопаку“.

Симнете ја новоста  |  Прочитај повеќе
 
 Топлината на текстот
(22 апр 2008)
Со премиерата на монопретставата „Облачна исповед“ (или како Киро, багерист од втора категорија и самохран татко, побара уште едно небо) актерот Драган Спасов-Дац прв пат во својата театарска кариера се појавува сам на сцената. „Досега имав два обида, од кои првиот беше полуобид, вториот беше обид што пропадна, ама сега се излезе докрај и можеби токму навреме“, вели Дац. Пред премиерата се разви дискусија на тема дали станува збор за монодрама или за монопретстава. „Како жанр, станува збор за претстава во буквална смисла.

Симнете ја новоста  |  Прочитај повеќе
 
 Премиерна изведба на ОБЛАЧНА ИСПОВЕД монопретстава на Драган Спасов-Дац
(15 апр 2008)
Облачна исповед  е повест за отпорот кон падот на сите вредности. Затоа и главниот јунак го држи погледот упатен угоре; па макар се сопнувал на пречките и ѓубрето од денот. Во окото му сјае одблесок од чистите, морали височини, од небото, високите ветрови и фантастичната игра на облаците, за кои ми се чинеше дека другите немаат ни време, а ни чувство,
се додека не ја прочитав веста за оној што извадил имотен лист за посед над облаците.
Убаво, си велам: што ако и ние не сме се сетиле да извадиме тапија за облаците? Таму горе, барем, не сме веќе сами.  
Томислав Османли

Симнете ја новоста  |  Прочитај повеќе
 
 
 


    Пребарување
         
  ЧПП

 

Најава
 
   
Корисник
Лозинка
    
Нов корисник  
Ја заборавивте лозинката?
   
         
Анкета
 
  Дали ви се допаѓа новиот дизајн на сајтот на Драмски Театар Скопје
   
    Да
    Не
   
         
 
Драмски Театар
         
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 Powered by Net Consulting & Solution
Copyright © Dramski Teatar Skopje, 2008
 
users online
Android BlackBary Ios