"The stage is not merely the meeting place of all the arts, but is also the return of art to life." - Oscar Wilde
dramski on mobile

 
2016:    февруари | март | април | јуни | август | септември |
2015:    јануари | февруари | март | април | мај | јуни | октомври | ноември |
2014:    јануари | февруари | март | април | мај | јуни | август | септември | октомври | декември |
2013:    февруари | март | април | јуни | септември | ноември | декември |
2012:    февруари | март | април | септември | октомври | ноември | декември |
2011:    јануари | март | април | мај | јуни | август | септември | октомври | ноември | декември |
2010:    јануари | февруари | април | мај | јуни | јули | октомври | ноември | декември |
2009:    јануари | февруари | март | април | мај | јуни | јули | август | септември | октомври | ноември | декември |
2008:    март | април | мај | јуни | јули | септември | октомври | ноември |
2007:    февруари | мај |
2006:    јануари | јуни | ноември | декември |
2005:    март | април | јули | октомври |
2004:    јануари | април | јуни | ноември | декември |
2003:    март |
 
 Драмски театар на гостување во Австралија и Босна
(24 јан 2009)
Во текот на Февруари Драмски театар ќе гостува во Австралија и во Босна. Претставите ќе се играат во Сиднеј, Перт и Мелбурн и на манифестацијата „Сарајевска зима 2009“ во Сараево.

Симнете ја новоста  |  Прочитај повеќе
 
 Кинегонда ја насмеа публиката до солзи
(21 јан 2009)
Во петокот во Драмски театар - Скопје цо театарка публика, политичари, јавни фаци, се одржа праизведбата на претставата „Кинегонда во Карлаленд“ на текст на Венко Андоновски, во режија на Сашо Миленковски.

Симнете ја новоста  |  Прочитај повеќе
 
 Балканецот во јазот меѓу надежта и стравот од Европа
(21 јан 2009)
Продолжението на популарната претстава „Кандид во земјата на чудата“ која егизстира на сцената на Драмски театар цели осум години, „Кинегонда во Карлаленд“, чија премиерна изведба се случи во петокот, е приказна за една несреќна љубов, љубовта на луѓето од Балканот кон Европа и нивното разочарување кога конечно ќе се судрат со овој свет кого од далеку толку многу го идеализирале.Симнете ја новоста  |  Прочитај повеќе
 
 Драмски ја започнува меѓународната активност за 2009
(14 јан 2009)

Гостување на Драмски на „Сарајевска зима 2009“

Со гостувањето на Интернационалниот фестивал „Сарајевска зима 2009“, каде на 12 Февруари на сцената на Народно позориште во Сараево ќе се одиграат две претстави од репертоарот на Драмски театар, театарот ја започнува меѓународната активност за 2009 година, која најавува бројни и важни гостувања.
На фестивалот „Сарајевска зима 2009“ ќе се одиграат две претстави и тоа претставата „Сите лица на Петре М. Андреевски“ во режија на Владо Цветановски и најновата претстава „Жената како воено орудие“ во режија на Владлен Александров.

Симнете ја новоста  |  Прочитај повеќе
 
 „Жената како воено орудие“ - нова претстава во Драмски
(14 јан 2009)

Во процес се подготовките и пробите на новата претстава на Драмски театар „Жената како воено орудие“ од Матеј Висниек, а во режија на гостинот од театарот во Пазарџик, бугарскиот режисер Владлен Александров. Главните улоги ги толкуваат Билјана Драгичевиќ Пројковска и Ирена Ристиќ. Премиерата е закажана за 7 Февруари.


Симнете ја новоста  |  Прочитај повеќе
 
 Европа како психијатриско одделение во „Кинегонда во Карлаленд“
(14 јан 2009)

Како ние од Македонија и од Балканот ги гледаме другите од Европа и светот е основната идеја на претставата „Кинегонда во Карлаленд“, во режија на Сашо Миленковски, која ќе биде премиерно изведена задутре во 20 часот, во Драмскиот театар. Претставата е според текст од Венко Андоновски и претставува продолжение на „Кандид во земјата на чудата“, која во Драмски беше поставена пред осум години.


Симнете ја новоста  |  Прочитај повеќе
 
 
 


    Пребарување
         
  ЧПП

 

Најава
 
   
Корисник
Лозинка
    
Нов корисник  
Ја заборавивте лозинката?
   
         
Анкета
 
  Дали ви се допаѓа новиот дизајн на сајтот на Драмски Театар Скопје
   
    Да
    Не
   
         
 
Драмски Театар
         
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 Powered by Net Consulting & Solution
Copyright © Dramski Teatar Skopje, 2008
 
users online
Android BlackBary Ios