"The stage is not merely the meeting place of all the arts, but is also the return of art to life." - Oscar Wilde
dramski on mobile

       
Соња Стамболџиоска

 

1025103987_SonjaStamb.jpgЛични податоци 

Име и презиме: Соња Стамболџиоска

Датум на раѓање: 30/04/1983

Пол: Женски

Висина: 165cm

Тежина: 50kg

Боја на коса: портокалово-руса

Боја на очи: кафеаво-зелени

E-mail: trisalami@gmail.com

 

  • Образование 

Факултет за драмски уметности, Универзитет „Св. Кирил и Методиј“ - Скопје, Р. Македонија

Отсек: Драмски актери

Класа на проф. Владимир Милчин и асс. Сузана Киранџиска

(2001 година)

 

 

  • Работно искуство


ТЕАТАР 

 

„Фотографии“, Селвиназе Абази (2005)

Блерта

Режија: Владимир Милчин

Продукција: Детски театарски центар, Скопје

 

„Временска машина“, Роберт Симеонов (2006)

Мајка

Режија: Роберт Симеонов

Продукција: Народен театар „Трајко Прокопиев“, Куманово

 

„Крал Иби“, Алфред Жари (2007)

Мама Иби

Режија: Бојан Трифуновски

Продукција: Македонски народен театар, Скопје

 

„Мара/Сад“, Питер Вајс (2008)

Пациент

Режија: Васил Христов

Продукција: Македонски народен театар, Скопје

 

„Троил и Кресида“, Вилијам Шекспир (2009)

Хор

Режија: Љубиша Ристиќ

Продукција: Македонски народен театар, Скопје

 

„Лили“ (2010)

Лили

Режија: Софиа Ристевска

Продукција: Џубокс кабаре

 

„Темпирана опера“, Ентони Бриџис и Бертолт Брехт (2010)

Џорџи

Режија: Васил Христов

Продукција: Македонски народен театар, Скопје

 

„Класен непријател“, Најџел Вилијамс (2010)

Снеч (Цигла)

Режија: Васил Христов

Продукција: Wonderland Theater

 

„Сексуалните неврози на нашите родители“, Лукас Берфус (2011)

Дора

Режија: Александра Кардалевска

Продукција: Народен театар „Антон Панов“, Струмица

 

„Лет над кукавичјото гнездо“, Кен Кејси (2012)

Сестра Рејчел

Режија: Александра Кардалевска

Продукција: Младински културен центар

 

„Фирма“, Роланд Шимелфенинг (2012)

Марија

Режија: Нела Витошевиќ

Продукција: Wonderland Theater/ Младински културен центар

 

„Пипи Долгиот Чорап“, Астрид Линдгрен (2013)

Пипи

Режија: Драгана Попов Милошевски

Продукција: Театар за деца и младинци - Скопје 

 

„Евридика“, Сара Рул (2013)

Малиот камен

Режија: НинаНиколиќ

Продукција: Драмски Театар – Скопје 

 

„Кавкаски круг со креда“, Бертолд Брехт (2013)

Готвачката, Селанката, Трговката, Анико, Инвалидот

Режија: Златко Славенски

Продукција: Драмски Театар – Скопје 

 

„Носталгиумот на еден перфориран копиљ“, Јане Спасиќ

Арис

Режија: Јане Спасиќ

Продукција: Младински културен центар

 

„Огнени јазици“, Горан Стефановски

Јадвига

Режија: Слободан Унковски

Продукција: Драмски Театар - Скопје

 

ФИЛМСКА И ТВ ПРОДУКЦИЈА

 

„Превртено“ (2005)

Ана

Режија: Игор Иванов

Продукција: Сектор филм (Македонија), Mainframe Productions (Хрватска) и Cinears (Србија)

 

„Хеј“ (пост-продукција)

Мами

Режија: Васил Христов

Продукција: независен проект

 

„Панкот не е мртов“ (2011)

Вики

Режија: Владимир Блажевски

Продукција: Punk Film

 

„Замена“ од омнибусот „Некои други приказни“ (2011)

Медицинска сестра

Режија: Марија Џиџева

Продукција: Скопје Филм Студио

 

„Потстанар“ (2012)

Вики

Режија: Ѓорче Ставрески

Продукција: Tris Films

 

„До балчак“ (пост-продукција) 

Елена

Режија: Столе Попов

Продукција: Триангл и Сектор филм

 

 

Телевизиски и радио реклами, синхронизација и музички спотови

 

http://www.youtube.com/watch?v=QUd_UcZ5wFQ

 

http://www.youtube.com/watch?v=U-oVnbSYQtQ

 

„Пингвините од Мадагаскар“ (2012) 

 Морт – глас

 

„Легендата за Шпанија“ (2013)

 Нереа – глас

 

„Диего“ (2013)

Супер ранец - глас

 

РАБОТИЛНИЦИ

 

Matter of Point of View (2003) 

Интернационална работилница за актери - Скопје, Македонија

 

„Палата на соништата“ (2004) 

Интернационална работилница за актери - Париз, Франција

 

„Балкански приказни“ (2008) 

Интернационална работилница за актери - Приштина, Косово

 

„Улични приказни“ (2009)

Мултиетничка театарска и филмска работилница за тинејџери

- Ментор

Продукција: Детски театарски центар, Скопје

 

T-team (2011)

Мултиетничка театарска работилница за тинејџери

- Ментор

Продукција: Центар за драмски уметности Т-ХАУС

 

 

Театарска работилница за деца (2011)

- Ментор

Продукција: Детски креативен центар при МКЦ

 

Новогодишен концерт за деца на Македонската филхармонија (2012) 

- Аниматор

Продукција: Македонска филхармонија 

 

  • Јазици 

 

Мајчин јазик: Македонски

 

Други јазици: Одлично познавање на англиски јазик;

Делумно познавање сите екс-југословенски јазици

  
Назад  
 


    Пребарување
         
  ЧПП

 

Најава
 
   
Корисник
Лозинка
    
Нов корисник  
Ја заборавивте лозинката?
   
         
Анкета
 
  Дали ви се допаѓа новиот дизајн на сајтот на Драмски Театар Скопје
   
    Да
    Не
   
         
 
Драмски Театар
         
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 Powered by Net Consulting & Solution
Copyright © Dramski Teatar Skopje, 2008
 
users online
Android BlackBary Ios