„Скоро секој автор би рекол дека го претпочита театарот, или подобро речено, тој магичен сценски круг во кои се случуваат сите сценски промени, случки и настани, круг кој честопати е наречен „сценски ринг што живот значи“, круг како централно жариште и магично поле кое ги обединува и публиката и целиот задкулисен живот во театарот.“ - Мето Јовановски
dramski on mobile

       
Златко Митрески

 
Златко Митрески
  zlatкоmitreskipi@gmail.com 
Лични податоци

Роден: 11.05.1981

Раст: 188 цм

Тежина: 80 кг

Образование

2008 - 2009   Меѓународна Театарска Академија Москва   

Актерство

Уметнички раководители Александaр Калjaгин, Додин Лев Абрамович

 

2002 – 2006 Национална академија за театарска и филмска уметност “Крстjо Сарафов”, Софија,

Актерство

уметнички раководител проф. доц.

Веселин Ранков

1997 – 2001  Државно средно училиште “Димитар Влахов”, Скопје, Македонија

1989 – 1996 Основно училиште, Скопје, Македонија

 

Јазици:

Македонски                    мајчин јазик

Бугарски                        одлично

Англиски                        одлично

Српски                           добро

 

Спортови: тенис, пливање, акробатика

Музика: пијано, гитара, тапани, пеење, композирање (авторска музика за театарски претстави)

Други: танци, степ танц, Сценични боречки вештини (курс со Емо Видев)

 

Професионално искуство

 

Улоги во театар:

Јуни, 2013---------- „Кавкаски круг со креда“од Бертолд Брехт,реж Златко Славенски

Драмски Театар Скопје

Улогите на    

Брадатиот, Селанецот, Трговецот, Гостинот, Внучето, Докторот, Адвокатот

 

Февруари, 2013-------- „Солунски патрдии“ од Миле Попоски, реж. Коле Ангеловски

Драмски Театар Скопје

Улогата на Сотка

 

Октомври, 2012--------- “Метастаза“ по Ерик Емануел - Шмит, реж. Војо Цветановски

Универзална сала, Скопје

Улогата на Адел Знорко

 

Август, 2011-------- Кабаре Мистериозо од Дарио Фо реж. Деан Дамјановски

Народен Театар Охрид

Улогата на Папата

 

Октомври, 2010--- “Госпоѓица Јулија“ од Август Стринберг реж. Деан Дамјановски

Младински Културен Центар, Скопје

Улогата на Жан

 

Мај, 2009----------- “Бакни ме“ од Анна Петрова реж Минчо Србев

Театар Кустендил

Улогата на Петар

 

Март, 2009-- “Последната лента на Крап“ од Семјуел Бекет реж Ристе Алексовски

Градски театар Скопје МКЦ

Улогата на Крап

 

Јуни, 2008---- “Писмо за  помнење“ авторска  претстава на  Олег Николаевич-Русија                                              

Театарски центар „На Страстном“ Москва

Улогата на Олег

 

Октомври,2007-“Чинцано“од Људмила Петрушевска Реж Мартин Вангелов-

Театар Сфумато Софија

Улогата на Паша  

 

Мај, 2007------- “Ноќта спроти Ењовден“ од ГОГОЉ, Реж: Ирина Клишевска-Украина, Д.Т. Габрово

Улогата на Казак Запорожец

 

Февруари, 2007----- “PLAYBACK“ oд Педро Алмодовар реж. Елица Матеева-Бугарија - Младешки театар „НИКОЛАЈ БИНЕВ“ Софија

Улогите  на Хуан и  Педро

 

Декември,2006----- “Цвеќињата на ИДА“ Од Х.К.Андерсен, реж. Гергана Тодева-Бугарија, Д.Т. Ловеч

Улогата на Андерсен

 

Октомври, 2006----------------“Храбриот Касиан“од Артур Шницлер, реж..Лилијана Бајлова-Бугарија    Д.Т. Ловеч.  Улогата на Касиан

 

Април, 2006------------------“Римска бања” од Станислав Стратиев,реж. Славчо Пеев-Бугарија

Државен сатиричен театар “Алеко Константинов”, Софија

Улогите на Работник и Музикант

 

Март, 2006--------------------“Рејс” од Станислав Стратиев,  реж. Николај Гундера-Чешка

Учебен театар при НАТФИЗ, дипломска претстава

Улогата  на Разумниот

 

Февруари, 2006--------------“Мурлин Мурло” од Николај Колјада,      реж. Георги Георгиев Aнтика-    Македонија

Учебен театар  НАТФИЗ, дипломска претстава

Улогата на Алексей

 

Јануари, 2006-----------“Дон Жуан” од Ж.Б.П.Молиер,реж.Стојан Младенович-Србија     Државен сатиричен театар “Алеко Константинов”, Софија

Улогата на Сганарел

 

Ноември, 2005--------------“И нај-мудриот си е малко прост” од Н. А.Островски,   реж. Веселин Ранков

Учебен театр  НАТФИЗ, дипломска претстава,

копродукција со Драматичниот театар "СТЕФАН КИРОВ", Сливен

Улогите на Глумов и Циганин- музикант

 

Мај, 2005------------------- “Пиеса No. 27” од АлексейјСлаповски, реж. Красимир Ранков-Бугарија Државен сатиричен театар “Алеко Константинов”, Софија

Улогата на Приятел

 

Февруари, 2005------------“Историја со Метранпаж

од Александар Вампилов,реж.ГеоргиРадулов-Буг.

Државен сатиричен театар “Алеко Константинов”, Софија

Улогата на Метранпаж            

 

Јуни, 2004------------------“Зоолошка приказна” од Едуард Олби

Државен сатиричен театар “Алеко Константинов”, Софија

Улогата на Џери

 

Декември, 2003-----------“Сон  во летната ноќ” од Вилијам Шекспир

Државен сатиричен театар “Алеко Константинов”, Софија

Ролите на Пук и Деметриј

 

Септември, 2003--“Љубовни булевари” од Стефан Цанев,реж. Борис Панкин-Бугарија

Театар “Софија”, Софија

Миманс и хор

 

Улоги во филм:

Ова не е Американски филм“  реж.Сашо Павловски

Улогата на Bold

 

Украдени очи” од Радослав Спасов, реж. Радослав Спасов

Улогата на Луди

 

Клаустрофобија”, реж. Чавдар Чернев

Момчето,Главна машка улога  .

 

Награди:

1ва награда на 5-от Отворен Санкт-Петербургски филмски фестивал во Санкт-Петербург, Русија

  
Назад  
 


    Пребарување
         
  ЧПП

 

Најава
 
   
Корисник
Лозинка
    
Нов корисник  
Ја заборавивте лозинката?
   
         
Анкета
 
  Дали ви се допаѓа новиот дизајн на сајтот на Драмски Театар Скопје
   
    Да
    Не
   
         
 
Драмски Театар
         
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 Powered by Net Consulting & Solution
Copyright © Dramski Teatar Skopje, 2008
 
users online
Android BlackBary Ios